لذت گردشگری در طبیعت بکر و دست نخورده روستای آستمال

 
تبریز – خبرگزاری مهر: روستای آستمال در منطقه کوهستانی ارسباران آذربایجان شرقی از معدود روستاهای دست نخورده و بکر ایران زمین است که این روزها گردشگران داخلی به جای لوناپارک های داخل شهر ، این گونه مناطق طبیعی را بهترین مکان برای خوش گذرانی انتخاب می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر ، روستای آستمال یکی از روستاهای منحصر به فرد اما ناشناخته آذربایجان شرقی است که مردم آن به دو قوم ترک "آستمال" و "آس آن" تقسیم می شوند.این منطقه بسیار زیبا در بخش خاروانا از شهرستان ورزقان ، ذهن بسیاری از کسانی را که این منطقه را می شناسند به خود جذب کرده است.

مهم ترین عاملی که باعث شده این روستا ، در نظر عده زیادی از گردشگران ، ناشناخته بماند مسیر خاکی و صعب العبور آن تا رسیدن به روستا است، ولی اخیرا با همت مسئولان استانی و پیگیری های مردم این منطقه ، در حدود 20 کیلومتر از مسیر این روستا که قبلا خاکی بود ، آسفالته شده است.

روستایی در دل کوه

پس از گذر از جاده هایی که در هر دو طرف آن کوه ها ، سر به فلک کشیده اند روستایی را می بینیم که  مردم آن در دل کوه های سر به فلک کشیده ، به زندگی طبیعی خود مشغول هستند.این روستا که یکی از روستاهای تقریبا دست نخورده استان اذربایجان شرقی است در یک سال اخیر توانسته تعداد زیادی از گردشگران را به طبیعت بکر و دست نخورده خود جذب کند.

گردو و آلومینیوم دو محصول با ارزش روستای آستمال

روستای آستمال یکی از بی نظیرترین مناطقی است که منبع مواد معدنی نظیر آلومینیوم است که به گفته مسئولان استانی در آینده ای نه چندان دور در صورت ایجاد بسترهای مناسب در این منطقه ، از خاک آلومینیوم این روستا بهره برداری خواهد شد.

گردو یکی از محصولاتی است که در آب و هوای معتدل و سرد به خوبی رشد می کند. این روستا نیز با توجه به اینکه در منطقه ای با آب و هوای کوهستانی و سرد منطقه ارسباران واقع شده، یکی از روستاهای استان است که مقدار زیادی از گردوی کشور را تامین می کند.

امامزاده سید جبرئیل تنها مکان مذهبی روستای آستمال

در پنج کیلومتری روستای آستمال ، امزاده ای به نام سید جبرئیل واقع شده است که مردم روستا اعتقاد خاصی به این امامزاده دارند و معمولا هر هفته تعداد زیادی از مردم روستا و کسانی که به این امامزاده می آیند نذورات خود را در این مکان توزیع می کنند و نذورات نقدی خود را نیز به صندوق امامزاده می اندازند.

آستمال ، روستایی کوچک اما دو بخشی

دقیقا از وسط این روستای کوچک ، رودی می گذرد که این روستا را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می کند. مردم روستا قسمت شمای روستا را با نام گونی آستمال و بخش جنوبی روستا را با نام قوزی آستمال صدا می کنند.

 در پایان ذکر این نکته حائز اهمیت بسیار است که این منطقه ، یکی از مناطق بکر آذربایجان شرقی است و مردم ایران باید با بازدید از این روستا هم خودشان از طبیعت منحصر به فرد آن استفاده کنند و هم باعث شوند که این روستای ناشناخته مثل بقیه مناطق شناخته شده ، شناخته شوند.

/ 0 نظر / 28 بازدید