چگونه در محیط ورد شعر فارسی را تایپ کنیم

. دکمه ctrl + j را بزنید تا متنتان به صورت justified درآید. سپس یک جدول سه ستونی ایجاد کنید.

۲. ستون وسط را به اندازه دلخواه کوچک کنید تا دو ستون کناری به مصراعهای شعرتان اندازه شوند.

اگر می خواهید این دو ستون دقیقاً با هم برابر باشند، این کار را انجام دهید:

الف. ماوس را بالای اولین ستون جدول نگه دارید تا به شکل یک فلش پررنگ کوچک سیاهرنگ نشان داده شود. کلیک کنید تا کل ستون بلوک شود (انتخاب شود).  

ب. راست کلیک کنید و قسمت table properties را انتخاب کنید.

ج. برگه column را انتخاب کنید و در قسمت preferred width سایز مورد نظرتان را تایپ کنید.

د. برای ستون سوم جدول هم همین کار را کرده و همان سایز را انتخاب کنید.

هـ. در نهایت برای وسط بردن جدول، ماوس را روی جدول نگه دارید تا علامت + در کنار جدول نشان داده شود (علامت دو فلش متقاطع عمود بر هم).

و. کلید کنترل + E را بزنید تا جدول به وسط برده شود.

3. مصرع اول شعرتان را در ستون اول تایپ کنید و در انتها shift + Enter را بزنید تا مکان نما به سطر بعد منتقل شود. می بینید که مصراع اول در تمام طول ستون کشیده می شود. برای هم تراز شدن مصراع اوّل با مصراع دوم گزینه هم تراز را از تراز بندی ورد انتخاب کنید.

4. همینطور مصرعهای سوم و پنجم و ... را به همین شکل تا انتها تایپ کنید و سپس مصرعهای دوم و چهارم و ... را در ستون ستوم تایپ کنید و در انتهای هر مصرع، shift + enter را به جای enter بزنید.

اگر دیدید shift + enter مصرع را در تمام ستون کشیده نمی کند، احتمالاً مرحله 1 را درست انجام نداده اید.

5. در آخر جدول را نامرئی کنید. برای رؤیت نشدن خطوط جدول ابتدا کل جدول را انتخاب کنید. (برای انتخاب کل جدول ابتدا مکان نما را در یکی از خانه‌های جدول فعال کنید و سپس به منوی Table رفته از زیر منوی Select  گزینه Table را انتخاب کنید) سپس روی جدول کلیک راست نموده و گزینه Borders and Shading را نتخاب نمایید. حال در برگه Borders در قسمت Setting گزینه none را انتخاب نموده و OK کنید.
تذکر: ممکن است قابل رؤیت نبودن جدول در نوشتن ادامه شعر باعث ملالت یا مشکل باشد شما می‌توانید مرزهای جدول را قابل رؤیت کنید. به این صورت:
از منوی Tools گزینه Options را بزنید. در برگه View در قسمت Print and web layout options گزینه Text bounclaries را تیک زده و OK کنید. خطوطی که اطراف جدول می‌بینید قابل چاپ نیستند.

بسیاری با این شیوه شعر نوشتن، این مشکل را دارند که در آخر یک خط سفید اضافه باقی می گذارد که باعث می شود در متنشان یک خط خالی دیده شود. برای این مشکل، مکان نما را در ستون اول روی همان خط آخر که هیچ مصرعی ندارد، ببرید. سپس ctrl+[ را بزنید تا سایز فونت کوچک شود. سپس مکان نما را به ستون آخر روی خط آخر ببرید و همین کار را در آنجا تکرار کنید. می بینید که این خط خالی خیلی کوچک شده و دیگر به چشم نمی آید. در صورتی که خط خالی کوچک نشود، کل جدول را انتخاب کرده و ctrl+1 یا ctrl + 5 یا ctrl+2 (بسته به فاصله دلخواه سطرها) را بزنید. در این صورت حتماً این اتفاق خواهد افتاد.

/ 1 نظر / 35 بازدید
نجیب

سلام. خوب بود اما ای کاش که تصویری آن را توضیح می دادید تاثیر در یادگیریش بیشتر و راحتر بود. با احترام